Strážte si hladinu cholesterolu

Cholesterol je látka, ktorú potrebujeme na tvorbu hormónov a vitamínu D. Telu pomáha spracovávať tuky a je dôležitý pri tvorbe bunkových membrán. Jeho vysoká hladina v krvi však znamená zdravotné riziká. Cholesterol sa totiž ukladá do cievnych stien a obmedzuje tak ich pružnosť a prietok krvi. Vzhľadom na nízky prietok krvi sa potom namáha aj srdce.

Obmedzenie pružnosti cievnych stien sa nazýva ateroskleróza. V jej dôsledku nie sú orgány dostatočne zásobované kyslíkom, srdce je nadmerne zaťažované a môže dôjsť napríklad k infarktu alebo k mozgovej príhode.

S cholesterolom to však nie je také jednoduché, ako by sa zdalo. Rozlišujeme totiž dva druhy – „zlý“ cholesterol LDL a „dobrý“ cholesterol HDL. „Zlý“ cholesterol prechádza našimi tepnami, a ak ho máme nadbytok, môže sa v nich usadzovať a tým spôsobiť aterosklerózu. „Dobrý“ HDL, naopak, pomáha predchádzať ateroskleróze. Odvádza cholesterol z tepien do pečene, kde sa odbúrava. Preto je dôležité poznať nielen celkovú hladinu cholesterolu v krvi, ale aj pomer „dobrého“ a „zlého“ cholesterolu.

Hladina vášho LDL by mala byť nižšia ako 3 milimoly na liter (mmol/l) a celková hladina cholesterolu by mala byť nižšia ako 5 mmol/l. Hladina „dobrého“ cholesterolu HDL by mala byť v prípade mužov vyššia ako 1 mmol/l a u žien vyššia ako 1,2 mmol/l. Hladina „zlého“ cholesterolu by teda mala zostávať nízka a hladina „dobrého“ cholesterolu vysoká.

Hladinu cholesterolu v krvi vám zistí napríklad praktický lekár jednoduchým a rýchlym krvným testom.

Pozrite sa na ďalšie rizikové faktory, ktoré ohrozujú vaše srdce.