use left or right arrow keys to navigate the tab,
Page First page Last page More pages Next page Previous page
Press Enter or Space to expand or collapse and use down arrow to navigate to the tab content
Click to read more about this recipe
Includes
Your webbrowser is outdated and no longer supported by Microsoft Windows. Please update to a newer browser by downloading one of these free alternatives.
Je naozaj možné žiť zdravo, mať vyvážený plnohodnotný jedálny lístok zložený z rastlinnej stravy, a ešte pri tom schudnúť?

Vegetariáni a vegáni bývajú štíhlejší

Pri prechode na výhradne vegánsku stravu schudnúť môžete. Ale rozhodne to nie je to jediné, čo by ste mali sledovať.

„Na druhej strane je dôležité si uvedomiť aj riziká, ktoré pre organizmus môže znamenať jedálny lístok zložený len z rastlinných produktov, ak nie je správne vyvážený. Nejde len o to zhodiť nadbytočné kilogramy, ale zlepšiť celkovo zdravotný stav,“ upozorňuje nutričná terapeutka Mgr. Zuzana Douchová, odborná garantka programu Viem, čo jem a pijem.

Síce sa po dlhých rokoch napríklad hravo dostanete do obľúbených džínsov, lenže vaša telesná schránka sa môže trápiť. Výsledkom potom býva celý rad ťažkostí – únava, väčšia kazivosť zubov, osteoporóza, srdcovo-cievne ochorenia a ďalšie.

„Ak sa rozhodnete zmeniť životný štýl a jesť rastlinnú stravu, prečo nie. Mnohí ľudia sa následne cítia fyzicky zdravšie a taktiež po psychickej stránke vyrovnanejšie a pohodovejšie. Na začiatku si však naštudujte odbornú literatúru a najlepšie sa aj poraďte s odborníkom o výžive. Nechajte si zostaviť jedálny lístok a prípadne odporučiť, aké náhrady je vhodné užívať. Treba mať nielen dostatočný energetický príjem, ale aj dostatok všetkých potrebných nutričných látok,“ upozorňuje Zuzana Douchová.

Nezabúdajte na alternatívy

Po rozhodnutí nejesť mäso sa nedá mliečne výrobky a ďalšie živočíšne produkty len tak z jedálneho lístka vyčiarknuť a inak pokračovať v rovnakých šľapajach. Treba nutričné látky, ktoré sme z nich získavali, nahradiť pomocou alternatívnych potravín.

Mäso je zdrojom bielkovín, minerálnych látok, vitamínov, tukov. Jeho alternatívu predstavujú strukoviny – cícer, hrach, fazuľa, šošovica, sója, lupina či vika. „Bielkoviny obsiahnuté v strukovinách však neobsahujú všetky esenciálne aminokyseliny v dostatočnom množstve a v správnom pomere. Esenciálne znamená také, ktoré si organizmus nedokáže sám vyrobiť a musíme ich prijímať stravou. Ak budete strukoviny konzumovať v kombinácii s obilninami, telo z pokrmu získa všetky potrebné esenciálne aminokyseliny. Uprednostňovať by sa mali celozrnné obilniny a výrobky z nich,“ vysvetľuje nutričná terapeutka.

Náhradou mlieka môžu byť v jedálnom lístku sójové, mandľové, ryžové či ovsené nápoje a z nich pripravené kyslé náhrady jogurtu a smotany. „Tu je dôležité povedať, že ryžové a mandľové mlieka obsahujú menej bielkovín, je preto vhodné ich obohacovať rastlinným proteínom. Napríklad sójovým,“ radí Zuzana Douchová.

Ak sa rozhodnete z jedálneho lístka vyčiarknuť aj syry, zaraďte miesto nich tofu, prípadne orechové pasty. V ponuke špecializovaných obchodov sú aj rastlinné syry pripravené z kokosového mlieka a škrobu.

100 % rastlinné tuky

Tuky by mali tvoriť priemerne 30 percent jedálneho lístka, nahradiť musíme aj maslo, masť a tuk bežne prijímaný skryto v mäse a mliečnych výrobkoch. „Jasnou voľbou sú 100 % rastlinné margaríny a rastlinné oleje. Najmä na potrebné omega-3 mastné kyseliny sú bohaté ľanový, sezamový, repkový, z vlašských orechov,“ uvádza nutričná terapeutka.

Keď chudnúť, tak zdravo

Chudnutie by nemalo byť jedinou motiváciou pre zmenu vášho jedálneho lístka. Zaradenie väčšieho množstva rastlinnej stravy vám môže priniesť mnoho výhod, ale len v prípade, že okrem kalórií budete myslieť taktiež na pestrosť a výživovú hodnotu svojej stravy.