use left or right arrow keys to navigate the tab,
Page First page Last page More pages Next page Previous page
Press Enter or Space to expand or collapse and use down arrow to navigate to the tab content
Click to read more about this recipe
Includes
Your webbrowser is outdated and no longer supported by Microsoft Windows. Please update to a newer browser by downloading one of these free alternatives.

Flora sa vyrába z kvalitných rastlinných olejov a tukov – zo slnečnicového, z ľanového, palmového a z repkového. Pri výrobe sa oleje kombinujú tak, aby sa dosiahlo optimálne nutričné zloženie výrobku, t. j. vysoký obsah „dobrých“ tukov a polynenasýtených mastných kyselín omega 3 a omega 6.

Slnečnicový, repkový a ľanový olej sa získavajú zo semien rastlín štandardným postupom. Takto získaný surový olej následne prechádza obvyklými procesmi rafinácie – odstraňujú sa mechanické nečistoty, nežiaduce látky a tiež voľné mastné kyseliny. Zásluhou šetrného výrobného procesu zostáva zachovaný obsah prospešných nenasýtených mastných kyselín a ďalších živín. Dôležitou súčasťou margarínov a rastlinných tukov je palmový olej, ktorý ovplyvňuje jeho konečnú štruktúru a uľahčuje roztierateľnosť. Pri výbere palmového oleja pre výrobu Flora produktov sa kladie veľký dôraz na to, odkiaľ palmový olej pochádza.

Ako sa vyrába Flora

Prvým krokom je namiešanie tých správnych prísad pre daný druh. Recept na výrobok nie je vôbec zložitý. Okrem olejov a tukov obsahuje vo väčšom množstve už len vodu. Treba pridať emulgátory, ktoré dokážu spojiť inak nezlučiteľné látky, akými sú voda a olej. Používame hlavne slunečnicový lecitín. K mikro ingredienciám patria predovšetkým vitamíny a farbivá. Z vitamínov sa najčastejšie dodávajú vitamíny D a A.

Výroba rastlinnej tukovej nátierky Flora je založená na intenzívnom miešaní vopred pripravenej zmesi tukovej a vodnej zložky. Homogénna zmes, ktorá tak vznikne, sa nechá kryštalizovať na chladených valcoch a súčasne sa mechanicky spracúva hnetením. Výroba margarínov / rastlinných tukových nátierok je teda – podobne ako výroba masla – založená len na fyzikálnych procesoch. Napokon aj klasické mútenie masla v maselnici na vidieku dnes nahradili priemyselné technológie.

Osobitná pozornosť je pri výrobe rastlinnej tukovej nátierky Flora venovaná transmastným kyselinám (ďalej TFA). Čiastočne hydrogenované tuky obsahujúce TFA sa pri výrobe rastlinných tukových nátierok Flora nepoužívajú.

Hoci je konzumácia TFA podľa tvrdenia odborníkov na výživu zo zdravotného hľadiska nežiaduca, a preto by ich obsah v potravinách mal byť čo najnižší, objavujú sa na trhu aj tuky s vyšším podielom týchto kyselín. Flora sa vyrába modernými spôsobmi, pri ktorých TFA nevznikajú. Obsah TFA vo výrobkoch Flora je nutrične nevýznamný (< 1 %), oveľa nižší ako v masle.